آون توستر چیست؟

آون توستر چیست؟

آون توستر چیست؟

آون توستر از ۲ واژه oven به معنی فر و toaster به معنی تست و یا برشته کردن مواد غذایی است. در ابتدا همانطور که از اسم آن پیدا است از این دستگاه جهت تست کردن و برشته کردن نان ، مرغ ، ماهی و از این قبیل استفاده می شد.

رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی تغییر زیادی در ساختار ظاهری و داخلی  این دستگاه ها شکل گرفت و امروزه آون توستر ها را فر برقی رومیزی می نامند که برای پخت حرفه ای انواع کیک و شیرینی، پیتزا ،لازانیا،مرغ و ماهی شکم پر و … مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

oventoaster-chist

 

آون توسترها چگونه باعث پخت و پز می‌شوند؟

وظیفه تولید حرارت در آون توسترها، بر عهده المنت‌ های برقی است که عموماً به دو شکل خطی و مارپیچ قابل روئیت می باشد. المنت‌ها در سقف و کف دستگاه‌ها نصب می‌شوند و به محض روشن شدن دستگاه شروع به تولید حرارت می‌کنند، تنظیم دما در این دستگاه‌ها توسط ترموستات انجام می‌شود که متصل به المنت‌های برقی این دستگاه ها می‌باشدoventoaster-chist

مثلاً وقتی شما برای پخت مرغ شکم پر آون توستر را روی دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می‌دهید المنت‌ها شروع به تولید حرارت می‌کنند و به محض رسیدن دمای فضای داخلی آون توستر به دمای  مد نظر شما المنت ها خاموش می‌شوند و قطعه‌ای به نام ترموسوئیچ وارد عمل می‌شود و دما را در آن نقطه نگه می دارد.

آون توستر ها به ۲ دسته تقسیم میشوند:

 

۱- آون توستر های دارای فن کانوکشن

۲- آون توستر های فاقد فن کانوکشن

 

قبل از اینکه راجب آون توستر و کاربرد آنها صحبت کنیم بهتر است به توضیح فن کانوکشن بپردازیم:

 

فن کانوکشن چیست؟

با شنیدن اسم فن ، اولین چیزی که به ذهن هر شخص خطور می‌کند گردش هوا است. فن در هر وسیله‌ای کاربرد خاص خودش را دارد مثلاً در پنکه، وظیفه تبدیل باد گرم به باد سرد را بر عهده دارد. اما فن در وسایل پخت و پز وظیفه گردش هوای گرم را بر عهده دارد،که به آن فن کانوکشن گفته می شود.

oventoaster-chist

فن کانوکشن گرمای ایجاد شده توسط المنت‌ها را به گردش در می‌آورد و باعث ایجاد دمای یکنواخت در فضای داخلی آون می شود. در پخت و پز داشتن دمای یکنواخت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به خصوص در پخت شیرینی و گوشت‌های قطور مرغ و ماهی شکم پر  و از این قبیل غذاها که نیاز به مغز پخت شدن دارند. داشتن فن کانوکشن نقش بسیار مهمی در کیفیت پخت شما ایجاد می‌کند.

 

۱- آون توستر های دارای فن کانوکشن

این دسته از آون توسترها پرطرفدارترین آون توسترهای بازار  محسوب می‌شوند که علاوه بر المنت برقی یک فن کانوکشن نیز روی آنها قرار گرفته است که عموما سمت راست آون توسترها نصب میشوند البته در بعضی از مدل ها فن کانوکشن در انتهای دستگاه قرار میگیرد.

به همین دلیل این نوع از آون توسترها طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است .به این نوع از آون توستر ها فرهای برقی رومیزی هم گفته میشود.

برای پخت شیرینی مرغ و گوشت قطور و.. داشتن فن کانوکشن در دستگاه الزامی می‌باشد.

۲- آون توستر های فاقد فن کانوکشن

در این دسته از آون توسترها فن کانوکشن قرار ندارد و شما میتوانید به وسیله المنت های برقی، گریل کردن مواد غذایی مثل گوشت ،مرغ، طلایی کردن روی لازانیا و همینطور تنوری کردن سیب زمینی و … را انجام دهید.
این دستگاه برای کسانی که قصد پخت کیک و شیرینی و غذاهایی که نیاز به مغز پخت شدن دارد توصیه نمی‌شود.

 

به صورت کلی آون توسترها وسیله ای تخصصی برای پخت و پز هستند.این دستگاه برای عزیزانی که محل قراردادن فرتوکار را ندارند بسیار کاربردی و مناسب است .کسانی که علاقمند هستند دستگاهی رومیزی برای پخت و پز داشته باشند که به راحتی قابل حمل باشد میتوانند آون توستر های کانوکشن دار را به عنوان یک دستگاه ویژه و تخصصی برای پخت انتخاب کنند

 

 

 

 

 

ایتاکیت

 

یلدا شکیبا
ارسال دیدگاه